Ciekawe nazwy ptaków

Jastrząb gołębiarz, występujący też pod inną nazwą jastrzębia zwyczajnego, to sporych rozmiarów ptak drapieżny, który wywodzi się z rodziny jastrzębiowatych. Miejscem, które wybrał sobie ten ptak do pomieszkiwania, jest przede wszystkim strefa lasu iglastego występująca na północnej półkuli globu ziemskiego. Jastrzębia gołębiarza spotkać można więc w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz północnych terenach Afryki.

Jastrząb gołębiarz należy raczej do ptaków , które są gatunkiem osiadłym. Koczowanie gatunku zauważa się tylko poza okresem lęgowym, kiedy to ptaki żyjące w chłodniejszych rejonach Ameryki Północnej oraz Azji udają się w stronę obszarów, które charakteryzują się troszeczkę bardziej sprzyjającym klimatem. W Polsce jastrząb gołębiarz występuje niezwykle nielicznie, a przychodząca zima jest dla niego powodem do dalekich wojaży, w trakcie których szuka odpowiednio łagodnego klimatu.

Nazwy ptaków

Powierzchnia ciała dorosłych osobników jastrzębia gołębiarza jest szaro popielata. W innym kolorze jest z kolei spód, którego jasny popiel pokryty jest w dodatku poprzecznymi, falistymi prążkami. Stanowi to szalenie charakterystyczną cechę morfologii  jastrzębia gołębiarza. Inaczej prezentują się natomiast młode osobniki, których wierzchnia strona ciała jest wyraźniej brązowy, a faliste prążki zastępują plamki, których kształt porównuje się do spadających kropel wody.

Samice i samce jastrzębia gołębiarza różnią się wielkością. Jednakowo długość ciała, długość ogona jak również rozpiętość skrzydeł osiąga wyższe wartości u samicy. Jastrząb gołębiarz to samotnik, który towarzystwa poszukuje tylko w okresie godowym. Jego skryty , a także charakter i milczące usposobienie to kolejne cechy, które są charakterystyczne dla tego właśnie gatunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *