Po co ptaki wydają dźwięki?

Robiąca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się chyba każdemu z nas, oznaka wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średniej wielkości, który dumnie przedstawia rodzinę kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dosyć szeroki. Zamieszkuje ona strefę umiarkowaną oraz pokrytą lasami część Euroazji i Afryki.

Spotkać ją można też na terenach Azji i w Europie, w której dokładnie pomija tylko i wyłącznie Islandię. Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego gatunku w naszym kraju, bowiem w niektórych miejscach jest on bardziej, a w innych mniej, liczebny. Najczęściej spotyka się go na niżowym terenie kraju. Zamieszkuje on również rozmaite krajobrazy- począwszy od lasów oraz zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na okolicy trzcinowisk rosnących przy wodnych zbiornikach.

Śpiew ptaków

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi i klinowaty. Ubarwienie samca i samicy wyraźnie pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec posiada jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję i pierś, natomiast ogon jest wyraźnie ciemniejszy, z białymi plamami oraz charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała zdobiony jest natomiast przez poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym. Samice posiadają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi.

Wielokrotnie można zobaczyć też samicę, które posiadają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążki. Nasada dzioba , a także nogi u obydwu płci są koloru żółtego. W tym samym kolorze są również tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z przedstawicieli kukułkowatych, jest przykładem pojawiającego się u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, natomiast dwa kolejne w kierunku przeciwnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *