Waga ptaków – ciekawostki

Pomimo, że pustułka nie osiąga żadnych imponujących rozmiarów, jakie przypisać można wielu osobnikom z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej przedstawicieli. Pustułka zwyczajna to ptak, który oblega obszary prawie całego kontynentu europejskiego, aż po wysokie Alpy i wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary. Swoim zasięgiem występowania pustułka omija natomiast koło podbiegunowe, do którego klimatu, ptak ten nie jest odpowiednio przystosowany.

Bezwzględnie największą liczbę osobników pustułki zwyczajnej zauważa się w takich krajach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania oraz Hiszpania. Spośród tych państw niepodważalny prym wiodą Niemcy, na terenie których wystąpić może aż 60 tysięcy par. W obecnej chwili Polska nie jest zakwalifikowany do ulubionych miejsc występowania tego gatunku. Pomimo to, jest to dalej najliczniejszy sokół na terenie całego kraju.

Ptaki waga

Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową barwę, która kontrastuje się z czarnymi plamami , a także pazurami. Spodnia część ciała ma przepiękny, kremowy kolor, który jest charakterystycznie- niezwykle gęsto, nakrapiany. Tak samo u samca jak i samicy zauważyć można długi, szaroniebieski ogon. U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy występuje dodatkowo w towarzystwie wąskich, ciemnych prążków.

Skrzydła pustułki zalicza się do wąskich oraz długich, o końcach przypominających kształtem ostry sierp. Pustułka to ptak, który dożywa maksymalnie piętnaście lat. Rozmiar ciała pustułki razem z ogonem i dziobem znajduje się w większości wypadków pomiędzy 33 a 37 centymetrem,  z czego sam ogon może sięgać długości nawet 18 centymetrów. Samica pustułki posiada większą masę ciała, która może równać się nawet 280 gramom. W przypadku samca maksymalna masa ciała sięga o 50 gram mniej niż płeć przeciwna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *